Nyílt forráskódú lesz az uniós szintű digitális személyiadat-tárca

Az Európai Parlament támogatja az olyan, elektronikus aláírásra is használható digitális tárca bevezetését, amely a köz-, és magánszolgáltatások hitelesítésére és elérésére, valamint dokumentumok tárolására és megosztására is alkalmas. Az Európai Unió Tanácsának még hivatalosan jóvá kell hagynia a rendeletet. (tovább…)

Hogyan használják az alkalmazottak a ChatGPT-t?

A rohamosan fejlődő ChatGPT és riválisai a vállalatok működését is hatékonyabbá tehetik, ugyanakkor adatvédelmi és adatbiztonsági kockázatokat is felvetnek. Erről ír hasznos összeállítást a Biztonságportál. (tovább…)

Nem mindenható a Google Drive, oda lehet minden dokumentumunk

Egyes Google Drive-felhasználók hónapok óta nem férnek hozzá adataikhoz a Google Drive legutóbbi összeomlása miatt.  Ugyan a felhőben tárolás egyik előnye, hogy folyamatosan online biztonsági másolat készül adatainkról, ám nagy bajba kerülhetünk, ha mindent egy helyen tárolunk. (tovább…)

Bárki áldozatul eshet az internetes támadásnak: ha itt bankolsz különösen figyelj!

Hogyan tárolják adatainkat a pénzügyi szolgáltatók? Melyek a legjellemzőbb adatlopási trükkök? Hogyan védekezhetnek a felhasználók? – többek között ezekre a kérdésekre válaszol elemzésében a digitális pénzügyi fejlesztésekkel foglalkozó BlockBen informatikai igazgatója. A téma igencsak közhasznú, így a pénzcentrum cikkét mi is változatlan formában adjuk közre. (tovább…)

DataLocker adatbiztonsági megoldások I.

Modern világunkban egy átlagember 1,7MB adatot termel másodpercenként. Ez felfoghatatlanul sok információ felhalmozódását jelenti szinte villanásnyi idő alatt, melynek jó része –céges környezetben- érzékeny, sérülékeny információ létrejöttét is jelentheti. Az amerikai DataLocker vállalati portfóliója az ilyen jellegű adatok megfelelő védelemmel ellátott adathordozók fejlesztésével foglalkozik. (tovább…)

IT biztonság a Home Office-ban a Deloitte szakértőitől

Előző cikkünben a változatlanul széles körben meglévő home office munkavégzés szabályozási kérdéseiről beszéltünk. Úgy gondoljuk, hogy ebben témában változatlanul aktuális a Deloitte szakértői kitűnő összefoglaló írásának ismétlése, amit még a tomboló COVID periódusába portálunk is közreadott. (tovább…)

Adatbiztonság, adatvédelem – Minden szinten

A XXI. században nem lehet megalapozott döntéseket hozni megfelelő részletezettségű és a lehető legkorábbi időpontban rendelkezésre álló adatok nélkül. A mai korunk olaja az adat. Ez hajtja a gazdaságot, ez alapozza meg a működést és ez teszi leírhatóvá a környezetünkben zajló folyamatokat. Keszler Mátyásnak a VEEAM adatbiztonsággal foglalkozó nemzetközi cég hazai operációért felelős szakemberének gondolatait olvashatjuk adatvagyonunk kezelését értintő megkerülhetetlen kérdésekben. (tovább…)

Én és az adatcsomagom

A repülőutak, vagy egy őrzött létesítménybe lépés előtt manapság már minden esetben biztonsági ellenőrzésen kell átesnünk. Ez az eljárás nem csak adataink, hanem minden nálunk lévő tárgy és eszköz virtuális átadásával is együtt jár. A csomagröntgen ugyanis mindent lát és mindent felismer – ráadásul már meg is jegyez. (tovább…)

Igencsak figyeljünk! Precedens értékű NAIH határozat a videórögzítéssel kapcsolatban

A lényeg „A világ megváltozott, a pre-GDPR logikával ma már nem lehet videórögzítő rendszereket tervezni, kiépíteni, vagy üzemeltetni.” Antal Tibortól az SZVMSZK adatvédelmi tisztviselőjétől idéztünk aki a kamara honlapján részletesen mutatja be a NAIH egy ügyben hozott precedens értékű határozatát. Az ügy jelentőségére és tanulságaira való tekintettel a következőkben a teljes cikket leközöljük. (tovább…)

A termikus arcfelismeréses technológia térhódítása – Sürgető szabályozási kérdések

Az Oxford University „Law and the Bioscienses” portálján megjelent több szerzős cikk a lázellenőrzés és a termikus arcfelismerés témakörével foglalkozik. Bemutatja a technológia jelenlegi állapotát, használatával kapcsolatos előnyöket és aggályokat, valamint a jelenlegi járvány idején és azon túl történő alkalmazásának szabályozására irányuló javaslatokat. (tovább…)

Adatvédelem nagy „hinta” de nem megkerülhető

Az adatvédelmi előírások teljesítése meglehetősen összetett feladat, hiszen a szabályok rengeteg különféle információra, területre és rendszerre terjednek ki. Az ellenőrzések kapcsán pedig a szankciók esetenként elég szigorúak lehetnek. (tovább…)

Előtérben az okosszerződések – a blockchain technológia előnyei

A koronavírus-világjárvány miatt számos területen kerül előtérbe a digitális ügyintézés – sok esetben azonban még hiányzik a megfelelő online biztonsági protokoll az ügyek hiteles bonyolításához. Pedig létezik megoldás, amely egyszerre teszi biztonságossá és hitelessé az e-kereskedelmet, az ingatlan- és vagyonkezelést vagy a közszféra szolgáltatásait: ez az okosszerződés. (tovább…)

TikTok fiókunk biztonságáról nyilatkoznak az ESET szakértői

A TikTok három évvel ezelőtt robbant be a köztudatba, azóta pedig töretlen népszerűségnek örvend, hiszen mára a második legnépszerűbb social média platformmá nőtte ki magát. A szórakozás mellett azonban nem szabad megfeledkeznünk a személyes adataink biztonságáról sem. A potenciális kockázatok megelőzése érdekében az ESET szakértői végigvezetnek a TikTok legfontosabb biztonsági beállításain. (tovább…)

Totális megfigyelés, versus – járványkezelés. Hol vannak a határok?

Nemrég jött ki itthon is a rendeletet, amely lehetővé teszi, hogy a hatósági karanténban lévők helyzetét egy telefonos applikációval ellenőrizzék. Ez gyakorlatilag azt váltaná ki, hogy a rendőröknek naponta be kelljen kopogtatniuk, hogy az érintettek tényleg ott vannak-e. A hazai megoldás az önkéntességen alapul, ami adatvédelmi szempontból azért megnyugtató. Kicsit bővebb kitekintésben ugyanakkor bőven akadnak jogos adatvédelmi aggályok. (tovább…)

Nem elég tiltani az arcfelismerést, cél a megfigyelési technológiák szabályozása

Sokat cikkeztünk az utóbbi években a videós arcfelismerés személyiségi jogi kockázatairól. Ugyanakkor elkerüli a figyelmünket az a tény, hogy a különböző szereplők által történő megfigyelésünk (és nem csak az arcfelismerés vonatkozásában) szinte folyamatos és globális társadalmi méreteket ölt. A megoldási irány láthatóan nem a tiltás, hanem a szabályozás. Bruce Schneier neves biztonsági szakember és blogger véleményét olvashatjuk. (tovább…)

A mobilos helyadatok tengerével való üzletelés átütő iparággá vált az USA-ban – nem kevés adatvédelmi kockázattal

A mobilos helyadatok begyűjtésére és értékesítésére épülő iparág léte eddig sem volt ismeretlen, de a probléma kiterjedtségére és komolyságára most minden korábbinál látványosabban világított rá egy kiszivárgott adatbázis, amelyet a New York Times dolgozott fel. Az elvileg anonim adatokból szinte bárki beazonosítható, és egész városok lakosságának követhető nyomon minden mozdulata. (tovább…)

Lap teteje