A mobilkommunikáció folyamatos fejlődése és a hálózatok korszerűsítése elkerülhetetlenné teszi a régi technológiák lecserélését. A 3G hálózatok fokozatos lekapcsolása után most – belátható időn belül – a 2G hálózatok kerülnek sorra, ami új kihívás elé állítja a távfelügyeleti szolgáltatókat, különösen azokat, amelyek a riasztórendszerekhez 2G-s átjelzőket használnak, ami pedig a hazai cégek túlnyomó többségét érinti. A kérdéskört és a kapcsolódó teendőket Havasi Zoltán a MOHAnet Zrt vezérigazgatója teszi közérthetővé az érintettek számára. Cikkünkben egyúttal Kiss Tamásnak a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) szakértőjének a ComputerTrendben közreadott nyilatkozatát is idézzük.
Kiss Tamás: „Magyarországon 2023. november 13-án megszűnt a 3G szolgáltatás. Tudvalevő, hogy a szolgáltatók a 2G hálózatuk lekapcsolásával is foglalkoznak. A Telekom és a Yettel például nemrégiben sajtóközleményt adott ki, miszerint legkorábban 2026. január 1-től a Magyar Telekom ügyfeleinek 2G hálózati forgalmát a Yettel veszi át. A 2G hálózatok lekapcsolásának pontos időpontját még nem ismerjük. Meglátásom szerint a szolgáltatók valamikor az évtized végén, vagy a következő évtized elején tennék meg ezt a lépést, aminek előkészítése hosszabb időt vesz igénybe, mint a 3G lekapcsolása. Az egyik legnagyobb számú M2M eszközt tartalmazó területet a riasztórendszerek képezik. A rendszert a végfelhasználó, sok esetben az egyszerű lakos megrendeli és megvásárolja a riasztórendszert üzemeltető cégtől, amely a mobilszolgáltatótól megveszi hozzá a SIM kártyát. Sokszereplős folyamatról van tehát szó, amelyben a mobiltársaság, a riasztórendszer üzemeltetője, a riasztórendszer fejlesztője, illetve gyártója, valamint a végfelhasználó is benne van. A fejlesztőknek, a gyártóknak és a szolgáltatóknak közösen kell kitalálniuk a megoldást.” (forrás: https://www.computertrends.hu/cwprint/kozelit-a-2g-halozatok-kivezetesenek-ideje-360024.html)
Havasi Zoltán: A 3G lekapcsolása során még volt némi mozgástér, hiszen sok 3G-s eszköz működött 2G-n is, most azonban a 2G lekapcsolása esetén már nem lesz ilyen védőháló, ezért elkerülhetetlenné válik a 2G-s átjelzők teljes cseréje 4G-s eszközökre.
Egy ilyen nagyszabású eszközcsere tervezése és végrehajtása komoly kihívást jelenthet, különösen akkor, ha egy szolgáltató több ezer eszközt szeretne lecserélni. Az alábbiakban beszéljünk arról, hogy milyen stratégiával tudja egy távfelügyeleti szolgáltató sikeresen megoldani ezt a feladatot.