Biztonságban van a videórendszered? – A kibertámadások rejtett kockázatai

Az alábbiakban a Hanwha Vision Europe kutatásai főbb megállapításai vázlatos közreadásával az Aspectis Kft hívja fel figyelmünket arra, hogy napjainkban már elkerülhetetlen az IP videorendszereink biztonsági állapotát folyamatosan ellenőrizni, figyelemmel kísérni és a szükséges lépéseket megtenni.

Mennyire ellenálló a videórendszerünk a kibertámadásokkal szemben?

Az évek során a videómegfigyelés nem csupán biztonsági megoldássá, hanem az egész szervezet számára hasznos információkat szolgáltató eszközzé vált. Az adatok, amelyeket a rendszer biztosít, segítik a működési hatékonyság növelését, az értékesítési és marketing tervezést, valamint egyéb üzleti tevékenységeket. Az új funkciók és analitikai eszközök bevezetésével a videórendszerek népszerűsége folyamatosan növekszik – de ezáltal vonzóbbá válik a kiberbűnözők számára is. Ezért a kibervédelmi intézkedések minden videórendszer telepítésekor és üzemeltetésekor alapvető fontosságúak.

A kiberbiztonság megerősítése: Hogyan növelhetjük a rendszerek ellenálló képességét?

A megbízható és felelős gyártókkal együttműködő telepítők és végfelhasználók felkészültebbek a kibertámadásokkal szemben és könnyebben tudnak megfelelni a jelenlegi és jövőbeli jogszabályi követelményeknek. Olyan nemzetközi szabályozások, mint az Egyesült Államokban alkalmazott National Defense Authorization Act (NDAA), az Európai Unióban érvényes Kiberellenállósági Törvény (CRA) és a Hálózati és Információs Rendszerek Direktíva (NIS2) arra ösztönzik a szervezeteket, hogy erősítsék meg a csatlakoztatott eszközeik, így a videórendszerek biztonsági intézkedéseit is.

A kibertámadások kockázatai: A védelem és a valós helyzet közötti szakadék

A szigorúbb szabályozások hatására azonban sok szervezet túlértékeli a saját kiberbiztonsági védelmét. A Hanwha Vision Europe kutatása jelentős különbséget tárt fel aközött, hogy a szervezetek hogyan értékelik videórendszereik biztonsági ellenálló képességét a valós felkészültségük vonatkozásában.

Több mint 1150 informatikai és biztonsági vezetőt kérdeztek meg, akik olyan szervezeteket képviselnek, amelyek több mint 50 alkalmazottal rendelkeznek az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban. A résztvevők a legfontosabb iparágakat képviselik, mint például az adatközpontok, távközlés, pénzügyi szektor, ipari szektor (energetika, bányászat, közszolgáltatások), gyártás, kiskereskedelem, közlekedés és állami intézmények.

A vezetők bizalma a kiberbiztonsági védelmükben különbözik a szervezet méretétől, iparágától és földrajzi elhelyezkedésétől függően. Például Olaszországban a bizalom eléri a 97%-ot, míg az informatikai és biztonsági vezetők 92%-a bízik abban, hogy videórendszereik jól védettek a kibertámadásokkal szemben. A pénzügyi intézmények szinte teljes bizalmat jeleznek (99%), míg olyan szektorok, mint az adatközpontok, körülbelül 80%-os bizalommal kezelik a helyzetet.

A tudatlanság veszélyei: A jogszabályok és követelmények ismeretének hiánya

A legnagyobb probléma a kiberbiztonsági szabályozások és a megfelelési követelmények ismeretének hiányosságában rejlik. Sok vezető nem ismeri az alapvető szabályozási kereteket, mint például a CRA és a NIS2, amelyek közvetlen hatással vannak a videórendszereik védelmére. Például a válaszadók mindössze 47%-a ismeri a NIS2-t, és még kevesebb (23%) van tisztában a CRA-val, amely a csatlakoztatott eszközök, így a videórendszerek kibervédelmének megerősítésére irányul.

Ez az ismerethiány ahhoz vezethet, hogy az IT- és biztonsági csapatok nem ismerik fel a rendszereik biztonsági védelmére vonatkozó konkrét követelményeket, így azokat nem megfelelően biztosítják, és sebezhetőségek keletkezhetnek. A videómegfigyelés iparági szakemberei, beleértve a telepítőket és gyártókat, kulcsszerepet játszhatnak a vezetők oktatásában, hogy javítsák videórendszereik kiberbiztonsági védelmét.

A legjobb gyakorlatok alkalmazása: Hogyan biztosíthatjuk rendszereink védelmét?

A kutatás arra is felhívja a figyelmet, hogy sok szervezet nem alkalmazza az alapvető kiberbiztonsági eljárásokat. A dolgozók esetében biztonsági protokollok betartatása és a tudatosság növelése kulcsfontosságú a kibervédelmi képesség javításában. Ennek ellenére a válaszadó szervezetek kevesebb mint egyharmada (31%) támogatja az olyan alapvető intézkedéseket, mint a firmware frissítések végrehajtása.

A következő alapvető biztonsági gyakorlatok javasoltak:

  • A rendszerek és eszközök firmware-jének rendszeres frissítése.
  • A phishing támadások felismerése és azok jelentése.
  • A dolgozók tájékoztatása a hálózathoz csatlakoztatott új hardverek kockázatairól.
  • A hálózatok, épületek és eszközök biztonsági kockázatainak rendszeres értékelése.
  • Többfaktoros hitelesítés alkalmazása a belépési pontokon.
  • A kibertámadások szimulálása a rendszerek védelmének tesztelésére.
  • Erős és biztonságos jelszavak használata.

A kutatás azt is megállapítja, hogy az alapvető fizikai biztonsági intézkedéseket, mint a hálózati eszközök fizikai hozzáférésének korlátozása, a 802.1x alapú tanúsítványos hitelesítés és a különböző jogosultságokkal rendelkező felhasználói fiókok létrehozása, gyakran figyelmen kívül hagyják, amely pedig megnöveli a kockázatokat, amelyeket emberi hibák, vagy hibásan konfigurált eszközök okozhatnak.

Ezért elengedhetetlen olyan gyártóval dolgozni, aki rendszeresen frissíti rendszereit a legújabb fenyegetésekre, így csökkentve a sebezhetőségek kialakulásának kockázatát. Ugyancsak fontos olyan gyártót választani, aki elkötelezett a kiberbiztonság mellett, és biztosítja a termékei maximális védelmét.

A Hanwha Vision Security Computer Emergency Response Team (S-CERT) csapata a potenciális biztonsági sérülékenységek azonosítására és kezelésére összpontosít, hogy az ügyfelek mindig a legfrissebb biztonsági intézkedésekkel rendelkezzenek, így minimalizálva a kibertámadások kockázatát.

Azonnali lépések szükségessége: Hogyan biztosíthatjuk rendszereink védelmét?

Mivel a videórendszerek elleni kibertámadások egyre gyakoribbá és kifinomultabbá válnak, a kiberbiztonság megerősítése sürgető feladattá vált. Minden vezetőnek újra kell értékelnie videórendszereik jelenlegi védelmét, össze kell hangolniuk azt a szabályozási keretekkel, és alkalmazniuk kell a bevált kiberbiztonsági eljárásokat rendszereik védelme érdekében. A telepítők és gyártók értékes tanácsokat adhatnak a szektor számára, hogy minél jobban megvédjék magukat a káros szereplőktől.

Ebben a témában az Aspectis Kft szakemberei is készséggel állnak rendelkezésre sales@aspectis.hu

Kapcsolódó cikkek: