Beléptetés, mint szolgáltatás?

A beléptetés, mint szolgáltatás (Access Control as a Service – ACaaS) rendszerét vizsgálta az IMS Research, a biztonsági területen dolgozó piackutató cég. De mit is takar a fogalom: beléptetés, mint szolgáltatás.

 

A beléptetés az egyik legfontosabb és legjobban fejlődő ága lett a biztonságtechnikának. A fejlesztések számos új lehetőséget biztosítanak a felhasználóknak, és mára megjelentek a felhőalapú beléptetőrendszerek is a piacon. Ezzel együtt pedig a „beléptetés, mint szolgáltatás” (Access Control as a Service – ACaaS) jellegű megoldások is elkezdtek tért hódítani. A költségvetések csökkenése következtében a vállalkozások olcsóbb és rugalmasabb rendszereket keresnek a hagyományos beléptetőrendszerekhez képest.

ACaaS
A fejlesztők, gyártók, forgalmazók keresik azokat az utakat, amelyeken az új ügyfeleket hatékonyabban elérhetik és kiszolgálhatják. A beléptetés, mint szolgáltatás háromszereplős rendszer. A rendszerintegrátor biztosítja az informatikai hátteret, a viszonteladó megveszi és bérbe adja a beléptetéshez közvetlenül szükséges eszközöket, a felhasználó pedig használja a rendszert és havi rendszerességgel fizet a szolgáltatásért.

A rendszer a gyakorlatban úgy működik, hogy a belépési pontokon elhelyezett eszközöket a végfelhasználó kártyájával vagy NFC-képes mobiltelefonjával, táblagépével azonosítja magát, az adatcsere a felhőben zajlik, a tényleges felhasználói adatok távoli szerveken vannak elhelyezve. A rendszert üzemeltető pedig bárhonnan kezelheti az adatait egy böngésző alapú webes alkalmazással, és így biztonságosan kezeli a hozzáférési jogosultságokat.

Előnyök
A beléptetés, mint szolgáltatás számos előnnyel bír. Nagyobb rugalmasságot és több lehetőséget biztosít az ügyfeleknek, ezzel pedig a rendszerintegrátor és a viszonteladó versenyelőnyhöz jut a konkurenciával szemben. Az ügyfélnek nem kell egyszerre nagyobb összeget befektetni a beruházásba, nem kell szervereket vásárolnia és üzemeltetnie. A rendszerintegrátor és a viszonteladók pedig állandó, jól kalkulálható havi bevételhez jutnak.

Near Field Communication (NFC)
Az NFC-alapú rendszerek viharos gyorsasággal terjednek el a biztonsági iparban. Az NFC-képes mobil eszközök, mint például okostelefonok és táblagépek kis távolságokban képesek kommunikálni ez megkönnyíti a kétirányú tranzakciókat, az adatcserét és a vezeték nélküli kapcsolatot. Ezek az NFC-s rendszerek egyre népszerűbbek Európa egyes részein és Ázsiában, sőt mára az Egyesült Államokban a kiskereskedelmi tranzakciók egyre gyakrabban ezeken a készülékeken keresztül zajlanak, így például a Google fejlesztette Google Wallet alkalmazás segítségével okostelefonon keresztül lehet vásárolni, a készülék továbbítja az ügyfél titkosított hitelkártya adatait a kereskedőnek.

Két, beléptetéshez kapcsolódó cég, az Ingersoll Rand és HID Global a fő támogatói NFC-technológia elterjesztésének a biztonságtechnika területén. Egyes becslések szerint már most is több mint 1 milliárd az okostelefont használók száma világszerte, bár még kevés készülék rendelkezik NFC chippel, de számuk rohamosan nő. Paradigmaváltás előtt áll a beléptetés, a szakemberek szerint a szállodaiparban is nagy lehetőség van az átállásra. Az NFC-s technológiák mellé egyelőre szükség van még valamilyen kiegészítő alkalmazásra is. Így még párhuzamosan sokáig megmaradnak a műanyag kártyák is, sőt a biometrikus azonosítás is lehetséges útja az NFC-s megoldások kiegészítésének.

 

Felmérés
A beléptetés, mint szolgáltatás (Access Control as a Service – ACaaS) ma már több bevételt biztosít, mint a hagyományos beléptetőrendszerek, és segíti a beléptetőrendszerek további elterjedését. Ezt állítja frissen közzétett tanulmányában az IMS Research, a tanulmány címe Beléptetés, mint szolgáltatás az észak-amerikai és az európai piacokon.

Blake Kozak, a jelentés szerzője és az IMS Research vezető elemzője szerint: az ACaaS több mint csak egy „plug and play” típusú telepítés, megnyitotta a piacot a szélesebb értelemben vett telepítők előtt, mint például a lakatosok, akik eddig nem telepítettek hagyományos beléptető hardver/szoftver megoldásokat.

Sokféle lehetőség rejlik az ACaaS-ban, ajánlott például kisebb felhasználók számára is, így 50-nél kevesebb ajtó kezelésére vagy épp nagy szervezeteknek, amelyeknek nagy földrajzi területeket lefedően kell üzemelniük, mint például a közművek több száz alállomással.

A létesítményüzemeltetők számára is hatalmas lehetőségeket jelenthet a beléptetés, mint szolgáltatás. Jellemzően a nagy irodaházakban a beléptetőrendszereket az épület bejáratánál és az egyes irodák bejáratán helyezik el. A beléptetés, mint szolgáltatás esetén a felhasználónak nincs szüksége szerverekre, hanem bérleti díj fejében a szolgáltató szerverein tárolja az adatokat. Sőt például nem kell fizetni a szoftverek frissítésért sem.

Összefoglalva, a beléptetés, mint szolgáltatás lehet a válasz a kereslet növelése kérdésére. Ha nő e rendszerek piaci szerepe, akkor a viszonteladóknak – amelyek például kis független, családi tulajdonban lévő vállalkozások – ez igazi lehetőséget biztosít. Sőt nagy lehetőségek rejlenek a lakossági szektorban is, mivel az otthonokban is egyre inkább terjed az épületautomatizálás, az „intelligens otthon (smart home)” technológiák. Emellett a vezeték nélküli elektromechanikus zárak is egyre népszerűbbek, amelyek csatlakoztathatók a vezeték nélküli otthoni automatizálási rendszerekhez vagy más intelligens otthon alkalmazáshoz, és ehhez pedig kapcsolódhat a beléptetés, mint szolgáltatás.

Forrás: cctvinfo.com, securitysales.com
 

Szabványok
Az Amerikai Egyesült Állakokban a 2004-es Homeland Security Presidential Directive 12 (HSPD-12) irányelv kezdeményezte, hogy megbízható azonosítási rendszert dolgozzanak ki, amely kezeli az összes szövetségi alkalmazott és vállalkozó adatait. A végeredmény a Federal Information Processing Standard 201 (FIPS 201) szabvány lett, amely összeállította az előírásokat a szükséges infrastruktúra telepítésére és támogatására, a hitelesített azonosítóra, a fizikai és logikai hozzáférésre. Ezzel párhuzamosan készült a személyi azonosító kártya (Personal Identity Verification, PIV) és a nem szövetségi munkavállalók számára a PIV-I (PIV-interoperábilis), valamint kereskedelmi használatra Commercial Identity Verification (CIV) azonosítási rendszer, amely a PIV-re épül, és kihasználja annak infrastruktúráját.
A kezdetben nehézkesen működő PIV-rendszer mára egyre jobban terjed Amerikában. De gondot jelent, hogy a nagy kártyaszám miatt a PIV-I és a CIV nehezen kapcsolható össze a már meglévő rendszerekkel.

 

Near Field Communication (NFC)
Az NFC rövid hatótávolságú vezeték nélküli kommunikációs technológiai szabvány, amely akár 10 centiméteres távolságban is lehetővé teszi az adatcserét az eszközök között. A szabvány számos területen alkalmazható, így például beléptetésre, jegyvásárlásra, fizetésre, internetes tartalmak elérésére, valamint a tömegközlekedésben is használható.

Vélemény, hozzászólás?