Beléptetés ipari analitikával összekötve – egy kiállítási együttműködés tanulságai

Hogyan lett egy kiállítási stand látogatóforgalmából mérhető, ipari rendszerbe integrált adat? Az Application Zone és az Accessium közös munkájáról beszélgettünk.

Az Ipar Napjai / MACH-TECH kiállításon a Hungexpo területén működő Application Zone idén is élő, működő ipari demonstrációs környezetet épített fel. A standon nem csak gépek és gyártósor-elemek voltak láthatók, hanem egy olyan beléptető megoldás is, amely a látogatók mozgását mérhető adattá alakította – és ezt az adatot a kiállítók a vásár után közvetlenül hasznosítani tudták. A beléptetést az Accessium rendszere biztosította, a teljes környezet integrációját pedig a Hunify Laboratories Kft. végezte, az Application Zone integrátoraként.

A közös munkáról Berende Péter, az Accessium Ltd. igazgatója kérdezte Fazekas Sándort, az Application Zone szakmai tanácsadóját, egyben a Hunify Laboratories Kft. ügyvezetőjét a Detektor Security szakfolyóiratban

Berende Péter: Sándor, az Application Zone nem egy klasszikus kiállítói stand. Hogyan írnád le, mi is ez valójában?

Fazekas Sándor: Az Application Zone egy élő ipari demonstrációs platform, amelyet immár harmadik éve működtetünk az Ipar Napjai / MACH-TECH kiállításon. A lényege, hogy a látogató ne katalógusokat lapozgasson, hanem egy ténylegesen működő, integrált rendszert lásson: gyártósor-elemeket, analitikát, és az ezeket összekötő infrastruktúrát. A Hunify Laboratories ebben az integrátor szerepét tölti be – mi vagyunk azok, akik a különböző gyártók eszközeit egyetlen, együttműködő rendszerré fűzzük össze. A beléptetés ennek a rendszernek lett egy szerves része, nem pedig egy különálló kapu a stand szélén.

Berende Péter: A beléptetés általában a biztonság és a jogosultságkezelés kérdése. Nálatok miért került mégis a középpontba?

Fazekas Sándor: Mert nálunk a beléptetésnek hármas funkciója volt: a beléptetésen túl a látogatószámlálás és a lead-generálás. A belépés QR-kód alapú azonosítással történt, a Hungexpo regisztrációs rendszerére építve – vagyis a látogató már a regisztrációkor, a kiállítás rendszerében hozzájárult ahhoz, hogy a belépését rögzítsük. Cserébe egy működő ipari demonstrációt láthatott. Így a forgalom nem csak élmény volt, hanem mérhető, visszakövethető – és jogtiszta módon kezelt – adat is. A kiállító számára pedig ez az igazi érték: pontosan tudja, hányan és kik jártak nála.

Berende Péter: Az Accessium rendszerét számos helyen használják önállóan. Az volt az érdekes feladat, hogy nálatok ez nem önmagában működött. Mit jelentett ez a gyakorlatban?

Fazekas Sándor: Pontosan ez volt a kihívás lényege. Egy beléptető rendszer önmagában egy zárt egység: beenged, kizár, naplóz. Nálunk viszont ennek be kellett illeszkednie egy nagyobb ipari rendszerbe. Két irányban kellett integrálnunk. Az egyik irány viszonylag egyszerű volt: a beléptetés adatait összekötöttük a standon futó gyártósor-analitikával, hogy a látogatói forgalom és a bemutatott ipari folyamatok egy közös képben jelenjenek meg. A másik irány, a Hungexpo saját regisztrációs rendszerével történő integráció volt.

Berende Péter: A mi oldalunkról ez azt jelentette, hogy az eVgate compact 2D-3D vonalkódolvasóval a kiállítás ideiglenes környezetében is stabilan, helyi szerver nélkül működjön. Számunkra az volt a tanulság, hogy egy nyitott, jól dokumentált rendszer mennyivel könnyebben illeszkedik egy ilyen integrációs feladatba.

Berende Péter: Milyen eredménnyel zárult a kiállítás?

Fazekas Sándor: Elégedettek vagyunk. Végig követtük a belépő látogatókat – nagyságrendileg 1200 fő fordult meg a standon -, méghozzá úgy, hogy közben nem kellett a látogatókat fizikai forgóvillánál sorba állítanunk és terelgetnünk. A beléptetés a háttérben, a látogatói élményt nem zavarva történt. A vásár után pedig a belépő látogatók névsorát egyszerűen, tisztán ki tudjuk nyerni a rendszerből, és a kiállítók rendelkezésére bocsáthatjuk. Ez az, amiért az egész megoldásnak értelme volt: nem önmagáért való beléptetés, hanem üzletileg hasznosítható adat.

Berende Péter: Lesz folytatása az együttműködésnek?

Fazekas Sándor: Mindenképpen. A jövő évben egy, a mai magyar ipar számára elengedhetetlen téma köré szeretnénk építeni az Ipar Napjain az Application Zone: ipari digitalizáción és szimuláción lesz a hangsúly. Ebbe a témakörbe az integrálható beléptetés újra hangsúlyt kaphat. Az Application Zone pontosan arra való, hogy az ilyen megoldások ne egy prospektusban, hanem éles, valós forgalmú környezetben bizonyíthassanak. Az Accessium rendszere ezt a próbát kiállta.

Az együttműködés jól mutatja, hogy a beléptetés ma már nem feltétlenül a stand szélén álló kapu kérdése, hanem egy nagyobb, integrált ipari és adatkezelési rendszer része lehet – ha van mögötte olyan integrátor, aki a különálló elemeket működő egységgé fűzi össze.

Forrás: Detektor Security