A hagyományos napelempanel-telepítések kapcsán számos tűzvédelmi aggály merült fel. Ilyen például az egyéb biztonsági berendezésekkel (például a hő- és füstelvezető kupolákkal) való átfedések, és az ezek miatti sérülésveszély kérdése, másrészt az oltáshoz szükséges hozzáférési sávok hiánya. Norvég kutatók ugyanakkor arra is rámutattak: a tető és a napelemek közötti rések növelése pozitív különbséget eredményezhet egy esetleges tűz terjedési sebességében.
Az épületekre telepített napelemek növelik a tűz terjedésének kockázatát és sebességét a tetőkön és homlokzatokon.
A hagyományos telepítésű napelempanelek esetében a Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem (NTNU), a Tűzkutatási és Innovációs Központtal (FRIC) és a RISE tűzkutató intézet egy közös kutatása azt mutatta be, hogy a napelempanelek és a tető közötti rés mértéke jelentősen befolyásolhatja a tűzvédelmi értékeket.
Már három centi különbség is számít
A napelemes rendszereket telepítésekor a modulok és a tető közötti rés – ahol gyakran elektromos kábelek, csatlakozások húzódnak – a tűz terjedését is gyorsítja, és az oltást is megnehezíti, hiszen így a modulok alá kell juttatni a vizet. A kísérletek azt mutatják, hogy a tűz terjedésének kockázata jelentősen csökken a tető és a modulok közötti távolság növelésével – feltéve, hogy a kezdeti tűz nem túl heves.